pSYCHOLOG

 

Terapia rodzinna to proces, w którym każdy członek rodziny ma możliwość wyrażenia swojego punktu widzenia i opowiedzenia swojej historii. Ważne jest, aby każdy czuł się równie ważny, a każda opowiedziana historia była traktowana jako prawdziwa. Dzięki temu można uniknąć niedomówień oraz konfliktów wynikających z braku chęci do dzielenia się problemami.

Psycholog rodzinny pełni szczególnie ważną rolę w przypadku dzieci i nastolatków, którzy często nie są w stanie wyrazić swoich problemów z powodu braku wsparcia ze strony otoczenia lub z powodu wstydu lub strachu przed odrzuceniem. Psycholog rodzinny może pomóc dziecku i nastolatkowi zrozumieć swoje problemy i spojrzeć na nie z innej perspektywy, co może zapobiec negatywnym zachowaniom, depresji czy próbom samobójczym.

Dzięki terapii rodzinnej można również uniknąć rozpadu więzi rodzinnych, a nawet je wzmocnić. Psycholog rodzinny potrafi zauważyć problemy występujące w relacjach między członkami rodziny i pomóc w ich rozwiązaniu. Dzięki temu można stworzyć zdrowe i pełne zrozumienia relacje między członkami rodziny.

KIEDY POMOC PSYCHOLOGA JEST POTRZEBNA ?

Każda sytuacja, w której krewni mają trudności z porozumieniem się ze sobą, może stanowić powód do skontaktowania się z psychologiem. Specjalista ten pomoże zrozumieć wszystkie perspektywy i we właściwy sposób poprowadzi rodzinę w kierunku konstruktywnego rozwiązania problemów.

Terapia rodzinna może być pomocna w wielu sytuacjach, które wpływają negatywnie na relacje między członkami rodziny. Są to między innymi:

  • Problemy emocjonalne i osobowościowe jednego z członków rodziny, które odbijają się na pozostałych domownikach.
  • Trudności w porozumiewaniu się, które prowadzą do kłótni i napięć w rodzinie.
  • Napięte relacje pomiędzy rodzicami, które negatywnie wpływają na dzieci.
  • Kryzys życiowy, np. śmierć bliskiej osoby, poważna choroba, nagła zmiana otoczenia.
  • Problemy w zachowaniu dziecka, np. konflikty, wagary, negatywne zmiany w zachowaniu.

Terapia rodzinna ma na celu rozwiązanie problemów, ale również poprawę komunikacji między członkami rodziny, zwiększenie wrażliwości na potrzeby innych osób oraz zrozumienie postępowania krewnych. Warto pamiętać, że terapia rodzinna jest skuteczną metodą rozwiązywania problemów, a wcześniejsze podjęcie działań może pomóc w uniknięciu poważniejszych konsekwencji.


 

Adres naszej placówki w kamieńcu wrocławskim:
Ul: Niedzwiedzia 1C 55-002

Adres naszej placówki w dobrzykowicach:
Ul. Stawowa 17a/9, 55-002

Adres naszej placówki
we Wrocławiu:
Ul. Kościerzyńska 12 51-430

Translate »