psychodietetyka

pojecie-diety-z-kobiet-naukowcem-i-zdrowej-zywnosci

Psychodietetyka to interdyscyplinarna dziedzina, która łączy wiedzę medyczną na temat żywienia i zdrowia z psychologicznymi aspektami zachowań żywieniowych. Dzięki takiemu podejściu różni specjaliści, takie jak dietetycy, psychologowie, lekarze czy fizjoterapeuci, mogą skuteczniej pomagać ludziom w zmianie stylu życia, który wpłynie na poprawę zdrowia, samopoczucia i wyglądu.

W psychodietetyce istotne jest nie tylko sformułowanie zaleceń dotyczących diety, ale także pomoc w wdrażaniu tych zaleceń w życie. W tym celu specjaliści pracują ściśle ze swoimi klientami, pomagając im zrozumieć, dlaczego warto wprowadzać określone zmiany i jak to zrobić w sposób trwały i skuteczny. Ważne jest również uwzględnienie indywidualnych potrzeb i preferencji żywieniowych, a także innych czynników, takich jak emocje czy styl życia.

Psychodietetyka to podejście, które uwzględnia całościowe podejście do zdrowia i dobrostanu człowieka, a nie tylko aspekty związane z żywieniem. Dlatego też, dzięki współpracy różnych specjalistów, psychodietetycy są w stanie pomóc swoim klientom osiągnąć długotrwałe efekty i poprawić jakość swojego życia.

Kiedy warto zgłosić się do psychodietetyka?

  • Kiedy masz trudności z utrzymywaniem prawidłowej wagi i chcesz uzyskać wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Psychodietetyk pomoże ci zrozumieć, jakie nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna są niezbędne dla zdrowia i utrzymania prawidłowej wagi, a także jak je wdrożyć w swoim życiu.
  • Kiedy masz problemy trawienne lub inne problemy zdrowotne związane z żywieniem. Psychodietetyk może pomóc w dostosowaniu diety do twoich indywidualnych potrzeb i ograniczeń zdrowotnych oraz zapewnić wsparcie w zmianie nawyków żywieniowych w celu poprawy zdrowia.
  • Kiedy chcesz poprawić swoją relację z jedzeniem i cieszyć się nim bez poczucia winy. Psychodietetyk pomoże ci zrozumieć, jak ważna jest równowaga pomiędzy jedzeniem dla przyjemności a jedzeniem dla zdrowia oraz jak znaleźć właściwą dla siebie równowagę.
  • Jesteś sportowcem lub aktywną osobą i potrzebujesz indywidualnego planu żywieniowego dopasowanego do twoich potrzeb. Psychodietetyk pomoże ci w doborze odpowiednich produktów spożywczych, aby poprawić twoją wydajność i zwiększyć siłę mięśni.

Jak wygląda konsultacja z psychodietetykiem?

Przebieg wizyty u psychodietetyka zazwyczaj trwa od 40 do 60 minut i skupia się na rozmowie. Podczas spotkania specjalista stara się poznać jak najwięcej informacji na temat problemu pacjenta i jego przyczyn. Dzięki temu, podczas konsultacji, pacjent zwiększa swoją świadomość na temat korzeni swojego problemu oraz możliwych sposobów na jego rozwiązanie. Jeśli pacjent wyraża taką potrzebę, wówczas razem z psychodietetykiem mogą ustalić dalsze kroki i cele współpracy.

Wielu pacjentów unika korzystania z pomocy psychodietetyka z obawy przed niesłusznym przyklejeniem łatki osoby z problemami psychicznymi. Należy jednak pamiętać, że psychodietetyk nie pracuje z osobami z zaburzeniami psychicznymi, lecz jedynie z osobami zdrowymi, które borykają się z problemami dotyczącymi żywienia.

Działanie psychodietetyka często stanowi uzupełnienie pracy dietetyka, umożliwiając podejście holistyczne do problemów, z jakimi boryka się pacjent.


 

Adres naszej placówki w kamieńcu wrocławskim:
Ul: Niedzwiedzia 1C 55-002

Adres naszej placówki w dobrzykowicach:
Ul. Stawowa 17a/9, 55-002

Adres naszej placówki
we Wrocławiu:
Ul. Kościerzyńska 12 51-430

Translate »