Logopeda NEUROLOGOPEDA
cZYM ZAJMUJE SIĘ LOGOPEDA
Logopeda to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń mowy i komunikacji, w tym problemów z wymową. Jednakże, logopedia jest dziedziną szerszą niż jedynie poprawa wymowy. Logopeda przede wszystkim stara się zrozumieć przyczynę trudności, jakie występują u pacjenta. Badając sprawność aparatu artykulacyjnego, logopeda analizuje jego budowę, funkcjonowanie w obszarze jedzenia, picia, połykania i oddychania, a także badanie słuchowe. Dodatkowo, logopeda bada nawyki i wzorce, które mogą wpływać na jakość mowy, a także ocenia ogólny rozwój mowy i komunikacji. W swojej pracy logopeda korzysta z różnorodnych metod terapeutycznych, a także prowadzi zajęcia z pacjentami, które pomagają w poprawie jakości mowy oraz rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych.
dIAGNOZA I TERAPIA LOGOPEDYCZNA
KIEDY Z DZIECKIEM DO LOGOPEDY ?
Poradnia logopedyczna oferuje diagnostykę oraz terapię różnego rodzaju zaburzeń mowy u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, w tym wad artykulacyjnych, zaburzeń komunikacyjnych i rozwojowych. Przed rozpoczęciem terapii logopeda przeprowadza wywiad, obserwuje sposób porozumiewania się dziecka, sprawdza artykulację i badanie narządów mowy pod kątem ich budowy i sprawności. W razie potrzeby logopeda kieruje dziecko na dodatkowe badania specjalistyczne, takie jak badania laryngologiczne, ortodontyczne, fizjoterapeutyczne, foniatryczne, psychologiczne lub neurologiczne.
Czas trwania terapii zależy od rodzaju i stopnia nasilenia wad mowy oraz od regularności i systematyczności wykonywania zaleconych ćwiczeń. W niektórych przypadkach terapia może trwać kilka miesięcy, a w innych kilka lat. Ważne jest również, aby rodzice kontynuowali pracę z dzieckiem w domu, stosując zalecone przez logopedę ćwiczenia.
Czym zajmuje się neurologopeda?
Neurologopeda zajmuje się szerokim spektrum diagnozowania i leczenia zaburzeń mowy, języka i komunikacji, spowodowanych opóźnionym rozwojem lub uszkodzeniem centralnego układu nerwowego zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka jedno z poniższych objawów:
- rozchylone usta podczas snu i czuwania,
- język znajdujący się między wargami,
- słabą kontrolę języka w pozycji pionowej,
- nieprawidłową pozycję spoczynkową języka, warg lub żuchwy,
- oddychanie przez usta,
- ubogi zasób słownictwa,
- trudności w budowaniu zdań,
- jąkanie lub inne zaburzenia płynności mowy,
- opóźniony rozwój mowy
W takim przypadku koniecznie udaj się z dzieckiem do neurologopedy, który dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy przeprowadzi diagnozę i dobierze odpowiednie terapie.
Zaleca się skonsultowanie z logopedą, kiedy dziecko:
- ma trudności w wymawianiu niektórych głosek lub słów
- mówi niewyraźnie
- posiada wadę zgryzu
- oddycha przez usta
- ma nieprawidłową pozycję spoczynkową języka
- trudności związane z niepłynnością mowy
- zaburzenia o charakterze neurologicznym
Warto pamiętać, że logopeda może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu różnych zaburzeń mowy oraz w budowaniu pewności siebie i umiejętności komunikacyjnych. Dlatego nie wahaj się skonsultować z logopedą, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące mowy swojego dziecka.
Skontaktuj się z nami